BADANIE SKŁADU JAKOŚCIOWEGO CIAŁA
NAJDOKŁADNIEJSZĄ METODĄ - DEXA
BADANIE SKŁADU CIAŁA
- Trenujesz na siłowni lub chodzisz na fitness albo basen?
- Chcesz wiedzieć, jaką masz masę mięśniową?
- Chcesz wiedzieć, ile masz tkanki tłuszczowej?
- Chcesz znać wagę i stan swoich kości?
- Dbasz o swoje ciało i zdrowie?
- Chcesz znać rezultaty swojego treningu?
Jeżeli odpowiedziałeś pozytywnie chociaż na jedno pytanie, wykonaj badanie!
które pozwoli na kontrolę postępów, a także pokaże, czy wysiłek przynosi oczekiwane korzyści lub tylko nadwyręża organizm.
Metoda DEXA?
METODA DEXADual Energy X-Ray Absorptiometry
Metoda DEXA (pl.: Absorcjometria promieniowania rentgenowskiego o podwójnej energii) uważana jest za najdokładniejszą metodę. Początkowo wykorzystywana była do badania gęstości kości, obecnie także do analizy składu ciała. Działa na zasadzie badania zjawiska osłabienia wiązki promieniowania jonizującego przenikającego przez ciało. Dużym jej plusem jest fakt, iż nie tylko dowiesz się, jaka jest zawartość tłuszczu w Twoim ciele, ale także jakie jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i mięśni w poszczególnych regionach: ramiona, nogi, korpus, brzuch oraz biodra (w załącznikach przykładowe wyniki). Dzięki temu badaniu możliwe jest również przeanalizowanie różnic między prawą a lewą stroną ciała. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dyscyplin, w których równomierne rozłożenie mocy układu mięśniowego jest istotne dla osiąganych wyników. Głównym celem badania jest świadoma praca nad swoim organizmem, określenie stanu obecnego, wyznaczenie sobie celów, modyfikacja treningu i porównywanie wyników w kolejnych cyklach.
Słownik skrótów
Słownik skrótówRMR (ang. Resting Metabolic Rate - spoczynkowa przemiana metaboliczna)
to szacunkowa ocena liczby spalonych kalorii w spoczynki i reprezentuje minimalną ilość energii konieczną do utrzymania temperatury ciała , akcji serca i wentylacji. Parametr RMR jest obliczny za pomocą równań Harris-Benedykta.
RSMI (ang. Relative Skeletal Muscle Index - względny indeks szkieletowo-mięśniowy)
reprezentuje względną ilośc mięśni w rękach i nogach. Parametr ten oblicza się z równania Baumgartnera.